OGŁOSZENIE

Drzwi garażowe i otwieracze

– pełna usługa –

naprawa, serwis,
instalacja
tel. 708-528-4147

REDAKCJA

Adres: 6144 W. Belmont Ave.,
Chicago, IL 60634
Redakcja: (773) 202-0606,
fax: (773) 202-1818 

E-mail: kurier@kurierchicago.com

Misja dla ubogich
Polonia
Chicago
Weather Icon

W pażdzierniku 2020 r., odbyło się kilka spotkań między Wydziałem Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta Chicago i społecznością Pilsen (dzielnica Chicago) w sprawie proponowanej Strefy Zabytkowej wzdłuż ulicy 18th. W skład Wydziału Planowania i Rozwoju wchodzi Komisja do Spraw Zabytków (Landmark Commission), której przewodniczy komisarz Maurice Cox, został wybrany przez burmistrza Chicago Lori Lightfoot.
Wszystkie trzy spotkania pod hasłem “Ochrońmy Pilsen” odbyły się online przy pomocy (programu komputetowego) Zoom, w czasie którego zarejestrowani uczestnicy mogli zadawać pytania lub wyrażać swoje opinie bezpośrednio komisarzowi Cox w sprawie proponowanej Strefy Zabytkowej w Pilsen, która niestey nie obejmuje swym zasięgiem kościoła św. Wojciecha (St. Adalbert Church).

Powołując się na wewnętrzne źródło w Urzędzie Miejskim Chicago (City Hall), Archidiecezja chicagowska została zapytana, czy chce aby kościół św. Wojciecha został objęty Strefą Zabytkową, odpowiedziała, że nie chce. W związku z tym, zwolennicy kościoła na własną rękę podjęli tę inicjatywę pod przewodnictwem Towarzystwa św. Wojciecha (SOSA) na czele z prezesem Julią Sawicką, organizacją Preservation Chicago oraz radnym miejskim (aldermanem) Byron Sigcho-Lopez.

Sawicka wyjaśnia „Jest bardzo dużo sprzeciwu ze strony właścicieli posesji na których stoją budynki, które miałyby się znaleźć w Strefy Zabytkowej. Większość osób nie rozumie co to oznacza i obawia się tego. Urząd Miejski Chicago pracował wiele lat nad tą sprawą. Poprzedni radca miejski (alderman) nie zrobił nic w tej sprawie natomiast obecny, przeciągał cały proces po to aby mieszkańcy potencjalnej Strefy Zabytkowej mieli dużo czasu aby to rozważyć. Wygląda na to, że większość jest przeciwkio. Gdyby kościół św. Wojciecha był objęty zasięgiem Strefy Zabytkowej w Pilsen, i gdyby całe przedsięwzięcie nie doszło do skutku, to wtedy kościół nie mógłby uzyskać miana zabytku. Tak więc, bardzo dorze się stało, że kościół nie znajduje się w tej strefie.

Podczas pierwszego spotkania pod hasłem „Ochrońmy Pilsen”, komisarz Cox stwierdził, że „zwraca baczną uwagę na kościół św. Wojciecha” jak również powiedział, że „zdecydowanie kościół jest wart miana zabytku”, ale nie sądzi, że budynek jest zagrożony ponieważ ma „klasyfikację pomarańczową”. Nieruchomość zaklasyfikowana do „pomarańczowej” przez Komisję do Spraw Zabytków posiada pewne cechy architektoniczne lub historyczne, które sprawiają, że budynek jest potencjalnie wyróżniający się. Taki budynek ma ochronę przed zburzeniem tylko 90 dni, w którym to czasie może odbyć się rozprawa w sprawie ewentualnego przyznania miana zabytku temu budynkowi.

Sawicka rzuciła wyzwanie komisarzowi Cox stwierdzając, że „pomarańczowa klasyfikacja nie daje żadnej ochrony kościołowi św. Wojciecha, ponieważ jeśli jest złożone podanie o zburzenie kościoła, wtedy jest już za póżno na ratunek. (Chodzi o dewelopera, który kupi kościół i jednocześnie złoży podanie o pozwolenie na jego zburzenie). W takiej sytuacji Kościół nie ma żadnej ochrony.

Podczas drugiego spotkania „Ochrońmy Pilsen” Sawicka po raz drugi zwróciła się do komisarza Cox podkreślając, że Urząd Miejski Chicago namawia mieszkańcow Pilsen, żeby zgodzili się na to, żeby ich domy otrzymały miano zabytków, a jednocześnie kompletnie ignoruje najbardziej nadający się na tę desygnację budynek kościoła św. Wojciecha (St. Adalbert) zwany „perłą Pilsen”.

Na trzecim i ostatnim spotkaniu „Ochrońmy Pilsen” komisarz Cox już na samym początku stwierdził, że „słyszy nas głośno i wyraźnie” i oświadczył, że jego wydział będzie desygnował koscół św. Wojciecha (St. Adalbert) mianem zabytku historycznego.

Wiceprezes SOSA Irena Moskal powiedziała „Pracowaliśmy nad tym przez półtora roku z radnym miasta, organizacją Preservation Chicago. Zebraliśmy podpisy i listy wspierające tą inicjatywę, które zostały przekazane komisarzowi Cox i Pani Burmistrz Lightfoot. Uczestniczyliśmy w comiesięcznych oficjalnych spotkaniach z Landmark Commission (Komisja do Spraw Zabytków) jeszcze przed pandemią, rozmawialiśmy z komisarzami bezpośrednio na temat kościoła St. Adalbert’a. Jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi, że została podjęta właściwa decyzja przez władze miasta. Jednak, ta sprawa powinna była być załatwiona dawno temu. Nie przypuszczam, że nasi przodkowie-immigrańci kiedykolwiek w najśmielszych przypuszczeniach mogli sobie wyobraźić zagrożenie tego rodzaju.
St. Adalbert (św. Wojciech) jak również wszystkie pozostałe liczne kościoły, które wybudowali nasi przodkowie-immigrańci w Chicago, reprezentują naszą historię jak również naszą głęboką wiarę. Jesteśmy spatkobiercami i benefaktorami tych przewspaniałych kościołów i do nas należy obrona tej spuścizny, która nie może być zniszczona.”

Komisarz Cox oznajmił, że proces zmierzający do nadania statusu zabytku kościołowi St. Adalbert’a rozpocznie się na wiosnę 2021 r. Urząd Miasta Chicago musi sporządzić specjalny raport, który będzie przedstawiony Komisji do Spraw Zabytków (Landmark Commission) zanim nastąpi głosowanie w tejże komisji.

Sawicka ostrzega: „Nasze działania w tej sprawie nie zakończyły się. Musimy się upewnić, że zarówno wnętrze jak i część zewnętrzna kościoła zostaną oficjalnie ogłoszone jako zabytkowe. Wtedy będziemy pewni, że nie nastąpi dewastacja wnętrz kościoła w sytuacji gdy przegramy naszą apelację w Watykanie, która jest wyznaczona na 2021r. Ponadto dążymy do tego, aby desygnacji mianem zabytku doczekała się plebania i budynek zakonny, które zostały zaprojektowane przez tego samego architekta co kościoł. Kontynuujemy dialog z komisarzem Cox i lokalnym radcą miejskim (alderman) aby mieć pewność, że cała posesja będzie ochraniana statusem zabytk.
Towarzystwo św. Wojciecha (SOSA) forsuje jeszcze jedną sprawę, a mianowicie zmianę kategorii strefy (zoning) na terenie całego kampusu kościoła St. Adalbert’a. Niestety, obecna kategoria pozwala na wielorodzinną zabudowę na tym terenie. Mimo, że jeden z uczestników ostatniego spotkania „Ochrońmy Pilsen” wyraził chęć ujrzenia mieszkań dla mało-zarabiających na terenie posesji
St. Adalbert’a, to jednak Sawicka natychmiast mu wyjaśniła, że „ani mieszkania dla mało-zarabiających ani żaden inny rodzaj mieszkalnictwa na tym terenie nie utrzyma kościoła. Taka propozycja nie jest sensownym rozwiązaniem”.

Zmiana kategorii strefy w której znajduje się kościoł pomogłaby odstraszyć deweloperów. Sprawa strefowania była przedstawiona przed City Council w 2019, ale jeszcze nie została wniesiona petycja pod głosowanienie w Komisji Strefowania (Zoning Committe). Sawicka wyjaśnia „Sytuacja jest niejasna, bo sprawa zmiany strefowania gdzieś ugrzęzła podczas gdy obietnica jej zmiany została złożona”.

SOSA planuje utrzymanie katolickiego charakteru na całym terenie kościelnym, według intencji założycieli kościoła. Sam kościół stanie się sanktuarium św.Wojciecha patrona Polski, budynek zakonny zostanie przekształcony na dom rekolekcyjny, który będzie generował dochód. Intencją SOSA jest aby docelowo St. Adalbert znalazł się w rękach zakonu religijnego, ale do tego potrzebna jest zgoda Kardynała.

Obecnie SOSA usiłuje pozyskać fundusze na zapłacenie opłat związanych z wysłaną apelacją do Watykanu oraz na potencjalny zakup kościoła św. Wojciecha. Donacje można wysyłać na adres:
SOSA, PO BOX 12 496, Chicago, IL60612.
Również są już w sprzedaży kartki na Boże Narodzenie ze św. Wojciechem oraz ręcznie wykonane ornamenty choinkowe z wizerunkiem Jana Pawła II.
Po więcej informacji proszę dzwonić pod: (773) 245-6050

Kurs Walut NBP
Waluta Kurs
Bat (Tajlandia) 0.1184 PLN
Dolar amerykański 3.6759 PLN
Dolar australijski 2.8531 PLN
Dolar kanadyjski 3.0404 PLN
Euro 4.4723 PLN
Forint (Węgry) 0.012925 PLN
Frank szwajcarski 4.1043 PLN
Funt szterling 5.204 PLN
Jen (Japonia) 0.033558 PLN
Korona czeska 0.1768 PLN
Rubel rosyjski 0.0513 PLN
OGŁOSZENIA

Drzwi garażowe i otwieracze

pełna usługa

– naprawa, serwis,
instalacja
tel. 708-528-4147


Zatrudnimy od zaraz osoby do pracy
na magazynie w hurtowni artykułów spożywczych w Des Plaines. Stała praca, pełny etat.
Osoby zainteresowane prosimy dzwonić do P. Małgorzaty
847-795-2664


 

Zatrudnię pracowników do sidingu i okien. Stała praca.
847-962-9970