OGŁOSZENIE

Drzwi garażowe i otwieracze

– pełna usługa –

naprawa, serwis,
instalacja
tel. 708-528-4147

REDAKCJA

Adres: 6144 W. Belmont Ave.,
Chicago, IL 60634
Redakcja: (773) 202-0606,
fax: (773) 202-1818 

E-mail: kurier@kurierchicago.com

Misja dla ubogich
Polonia
Chicago
Weather Icon

Nadszedł styczeń, zaczynają spływać rachunki kart kredytowych, przypominające o przedświątecznych sklepowych szaleństwach. Jeżeli stać cię tylko na spłatę minimalnych rat, to znaczy, że trzeba zacisnąć pasa. Oto kilka metod oszczędzenia pieniędzy, które nie wymagają więcej niż kilka minut, a nawet oszczędzą nam czasu.

Kanapka do pracy

Ile czasu zajmuje zrobienie kanapki albo odłożenie pozostałego jedzenia do pojemnika? Nie więcej niż pięć minut. Zjedz lunch domowej roboty, a w tygodniu oszczędzisz kilkadziesiąt dolarów. Pozostaw restauracje na specjalne okazje.

Miej zawsze coś zamrożonego w lodówce, by szybko wyczarować obiad w razie konieczności, a nie musieć korzystać z chińskiej restauracji czy pizzerii. Bigos  czy gulasz mrożą się znakomicie.

Kawa ze Starbacks w biegu? Jeżeli nie możesz wypić kawy spokojnie w domu, to weź ją ze sobą w plastikowym czy termosowym kubku. 3-4 dolary zostają w kieszeni.

Płać gotówką

Najprostszą metodą oszczędzenia pieniędzy jest posługiwanie się gotówką. Po pierwsze, możesz dostać lepszą cenę, szczególnie w stacji benzynowej. Przy większych zakupach możesz wynegocjować ładny upust w mniejszym sklepie czy u usługodawcy. Po drugie, klient posługujący się kartą kredytową, wydaje nawet o jedną trzecią więcej. Po trzecie – jeżeli posłużysz się kartę, a rachunku nie spłacisz od razu, zaczną ci narastać odsetki.

Zostaw kartę w domu, weź tylko tyle gotówki ile ci potrzeba, a unikniesz impulsywnych wydatków.

Proś o zniesienie opłaty za spóźnioną ratę

Jeżeli przegapisz termin spłaty rachunków, to nie płać posłusznie $20 czy $30 kary. Zadzwoń do usługodawcy i poproś o jej zniesienie. Zajmie ci to kilka minut. Wyjaśnij, że byłeś na wakacjach, czy że czek niespodzianie zawieruszył się na poczcie. Każda firma pójdzie na rękę stałemu klientowi, który do tej pory zawsze płacił na czas.

Zapisz się na automatyczne płacenie rachunków

Ciągle jeszcze płacisz rachunki czekami? To staromodne. Ustaw sobie program automatycznego płacenia rachunków. Umożliwia to każdy bank oraz każdy usługodawca na swojej własnej stronie internetowej. Płatności będą automatycznie ściągane z twego konta czekowego albo z karty kredytowej. Od tej pory oszczędzisz dużo czasu i nie będziesz narażony na late-payment penalties.

Sprawdzaj wyciągi z kart kredytowych

Od czasu do czasu sprawdź na sieci transakcje na swojej karcie kredytowej. Unikniesz problemów, jeżeli wcześnie zidentyfikujesz nieautoryzowane zakupy.

Przy okazji przyjrzyj się uważnie swoim wydatkom i znajdź przynajmniej jeden do wyeliminowania w przyszłości.

Idź na spacer, nie do sklepów

Chcesz w weekend wyjść z domu, przewietrzyć się z dziećmi? Pójdź do parku, wyjedź za miasto, ale nie do centrum handlowego. Zapakuj kanapki bo piknik sam w sobie może być atrakcją.  Spędzisz tyle samo czasu, ale zdrowiej i taniej. Nie wiesz, dokąd się wybrać? Czytaj poniżej.

Bezpłatne atrakcje

Poświęć pięć minut na poznanie bezpłatnych ofert w twojej okolicy w gazecie czy na sieci. W określone dni wstęp do lokalnych muzeów czy parków bywa bezpłatny, gratisowe mogą być koncerty, spektakle w teatrach, szkołach muzycznych, wykłady w społecznych organizacjach.

Ukończyłeś 62 lat? Następnym razem, gdy będziesz w którymś z narodowych parków, wykup Senior Pass. Za $80 dolarów dostaniesz dożywotnią przepustkę do wszystkich narodowych parków, gdzie czeka cię ponad dwa tysiące różnych rekreacyjnych atrakcji w całym kraju. Więcej: http://store.usgs.gov/pass/senior.html.

Twoja karta kredytowa może oferować różne bezpłatne oferty: bilety, kupony albo zniżki na różne zakupy. Pójdź na Internet i poczytaj.

Nie kupuj – pożycz od przyjaciół

Czy twoje dziecko potrzebuje kostium na szkolne przedstawienie? Chcesz wyprać dywan albo ściąć drzewo ? Możesz pożyczyć potrzebną rzecz czy narzędzie od przyjaciół albo sąsiadów. Szybki email czy post na Facebooku załatwi sprawę. Oczywiście, odpłać się podobną przysługą w przyszłości.

Nie marnuj zasobów naturalnych

Staraj się nie marnować jedzenia, wody, elektryczności, benzyny. Nie włączaj wpól pustej pralki czy zmywarki naczyń. Jeżeli masz miejsce – susz pranie na sznurku, nie w suszarce, a zużyjesz mniej prądu i odzież służyć ci będzie dłużej.

Przykładów łatwego, niekłopotliwego szanowania środowiska jest wiele. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i naturalne zasoby naszej planety.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  poradników między innymi książek pt. „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. i 6601-15 W. Irving Park Rd. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com.

Kurs Walut NBP
Waluta Kurs
Bat (Tajlandia) 0.1192 PLN
Dolar amerykański 3.7374 PLN
Dolar australijski 2.8944 PLN
Dolar kanadyjski 3.0791 PLN
Euro 4.5316 PLN
Forint (Węgry) 0.012722 PLN
Frank szwajcarski 4.1413 PLN
Funt szterling 5.2571 PLN
Jen (Japonia) 0.034199 PLN
Korona czeska 0.1776 PLN
Rubel rosyjski 0.0505 PLN
OGŁOSZENIA

Drzwi garażowe i otwieracze

pełna usługa

– naprawa, serwis,
instalacja
tel. 708-528-4147


Zatrudnimy od zaraz osoby do pracy
na magazynie w hurtowni artykułów spożywczych w Des Plaines. Stała praca, pełny etat.
Osoby zainteresowane prosimy dzwonić do P. Małgorzaty
847-795-2664


 

Zatrudnię pracowników do sidingu i okien. Stała praca.
847-962-9970