Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Social Security po wyjeździe do Polski

Wyjazd za granicę a Social Security

Przeprowadzka do Polski ma poważne konsekwencje dla niektórych odbiorców świadczeń Social Security. Oto najważniejsze z nich:

  • Jeżeli nie masz amerykańskiego obywatelstwa, to w Polsce emerytura zostanie ci uszczuplona o 25.5% podatku.
  • Jeżeli dostajesz zasiłek społeczny SSI (Supplemental Security Income), to go utracisz, a do Polski będziesz mógł dostawać tylko same wypracowane świadczenia emerytalne.
  • Musisz zgłosić opuszczenie USA do Administracji Social Security, jak i inne istotne zmiany w swoim życiu.
  • Musisz w terminie wypełniać i odsyłać kwestionariusze, jakie Administracja Social Security będzie słać do ciebie do Polski, w przeciwnym razie świadczenia ustaną.
  • Ubezpieczenie zdrowotne Medicare nie jest honorowane w Polsce.
  • Po przeniesieniu się do Polski podlegać będziesz polskim podatkom dochodowym, znacznie dotkliwszym od amerykańskich.

Warto zapoznać się z broszurą Social Security pt. „Your payments While You Are Outside the United States”,  www.socialsecurity.gov/pubs/10137.html. Oto pokrótce więcej informacji na najbardziej istotne wyżej wymienione tematy.

Nieobywatele tracą

Wyjazd do Polski najbardziej boleśnie dotyka osoby, które nie uzyskały amerykańskiego obywatelstwa. Świadczenia Social Security wypłacane w Polsce nieobywatelom są pomniejszone o 25.5%. Powodem jest fakt, że osobom nie będącym rezydentami do celów podatkowych (nonresident alien for tax purposes) 85% świadczeń Social Security jest obłożone 30-procentowym podatkiem. Podatek ten jest przedmiotem międzynarodowych umów podatkowych, a nie nowej Polsko-Amerykańskiej umowy o zabezpieczeniach społecznych, która wejdzie w życie po ratyfikacji jej przez amerykański Senat, co nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Uwaga: Od czasu wejścia w życie Polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniach społecznych 1 marca 2009 roku, wyjazd do Polski członków rodziny pracownika, nie mających amerykańskiego obywatelstwa, nie pozbawi ich świadczeń Social Security. Więcej w książce pt. Emerytura polska i amerykańska, ich łączenie i skutki Umowy o zabezpieczeniu społecznym.

Zaniedbanie odesłania kwestionariusza

Będąc w Polsce możesz stracić emeryturę bardzo łatwo: przez zaniedbanie korespondencji z SSA. Jeżeli pobierasz emeryturę czy rentę za granicą, powiedzmy w Polsce, to Social Security Administration będzie ci słała od czasu do czasu kwestionariusz, by sprawdzić, czy ciągle kwalifikujesz się do swoich świadczeń. Kwestionariusz ten należy wypełnić i w terminie odesłać. Jeżeli tego nie zrobisz, to świadczenia ustaną.

Urząd Social Security domaga się, żebyś informował go o wszelkich zmianach, które mogą rzutować na twoje świadczenia: ślub, rozwód, śmierć w rodzinie, praca. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany grzywną a nawet więzieniem. Do tego SSA odbierze ci świadczenia, które ewentualnie nadpłaciła.

Medicare w Polsce

Opłata za część B Medicare (ubezpieczenie medyczne) potrącana jest co miesiąc z emerytury. Ubezpieczenie szpitalne (część A Medicare ) jest dla seniorów za darmo. Medicare nie pokrywa usług medycznych poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jeżeli opuszczasz USA na stałe, opłaca się zrezygnować z Medicare, bo w Polsce objęty będziesz polskim ubezpieczeniem. Pamiętaj tylko, że jeżeli zechcesz powrócić do Stanów, to cena Medicare będzie wyższa o 10% za każde 12 miesięcy przerwy, kiedy mogłeś być ubezpieczony, a nie byłeś. Więcej w książce pt. Ubezpieczenie społeczne Social Security.

Podatki dochodowe w Polsce

Po powrocie do Polski zaczniesz podlegać pod polskie przepisy podatkowe. Jeżeli skierujesz swoje świadczenia Social Security do polskiego banku, potrącać on będzie zarówno podatki jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatki od Social Security w Polsce zostaną zniesione po wejściu w życie nowej  umowy podatkowej między Polską a Stanami, która czeka w Washingtonie na ratyfikację przez Senat. Będę państwa informować o przebiegu wydarzeń. Sprawy dotyczące seniora wracającego do Polski omawiam w książce  pt. Emerytura reemigranta w Polsce.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Powrót do Polski”, „Obywatelstwo z przeszkodami, WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków,  „Jak chować pieniądze przed fiskusem, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. i 6601-15 W. Irving Park Rd. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy (Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com).

 

Kronika Chicago

Pogoda
Swiat Pogody .pl