Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ile kosztują cię twoje niedobre nawyki: palenie papierosów, nieodpowiednia dieta czy rozrywki? Jeżeli podliczysz wydatki, może się okazać, że wydajesz niepotrzebnie tysiące dolarów rocznie. Często niekorzystne przyzwyczajenia nie tylko drenują twoją kieszeń teraz, lecz mają również dodatkowe poważne skutki, które pojawią się w przyszłości.

Papierosy

Jednym z kosztowniejszych złych nawyków jest palenie tytoniu. Papierosy są drogie z powodu podatków akcyzowych nakładanych przez lokalne władze: w Nowym Jorku zapłacisz średnio $14-13 za paczkę, około $10 w stanach Illinois, Vermont, Washington, Hawai i Alaska. Najmniej zapłacisz w takich stanach, jak Missouri, Virginia, West Virginia, North Dakota, Wyoming, Idaho – trochę ponad $5 za paczkę. Średnie ceny w poszczególnych stanach podaje witryna TheAwl.com.

Jeżeli palisz paczkę papierosów dziennie, wydajesz ponad pięć tysięcy dolarów rocznie w Nowym Jorku, a połowę tego w większości kraju. Znacznie wyższe są koszty leczenia palacza, które witryna Cancer.org oblicza na $35 na każdą paczkę spalonych papierosów. Za leczenie płaci nie tylko sam palacz, ale całe społeczeństwo, w sumie $96 miliardów dolarów rocznie w USA. Stawki ubezpieczenia zdrowotnego i na życie palacza też są wyższe niż niepalących.

Słodkie napoje

Badania Yale University Rudd Center for Food Policy and Obesity wykazały, że 48% Amerykanów, czyli prawie połowa, pije słodkie napoje bezalkoholowe (soft drinks) codziennie. Ci, którzy piją „sodę”, konsumują dziennie średnio 2.6 porcji.

Jeżeli 16-uncjowe opakowanie  słodkiej wody kosztuje przeciętnie $1.50, daje to $8 za galon. Czy płaciłbyś $8 za galon benzyny? Pewnie nie. Więc dlaczego płacisz tyle za słodzoną wodę? Jeżeli założymy dwa napoje po $1.50, to $3 dziennie, co urasta do $1,095 rocznie.

Wystarczy kupować większe butelki w supermarkecie, albo przerzucić się na zwykłą wodę, a oszczędzimy krocie. W wielu miejscach w kraju woda z kranu jest bardzo czysta, jak np. w mieście Nowy Jork.

Prawdziwy problem konsumpcji słodzonych napojów leży gdzie indziej. Dwudziesto-uncjowa butelka „sody” zawiera od 15 do 18 łyżeczek cukru. Spożywanie nadmiernej ilości cukru i pustych kalorii przyczynia się poważnie do otyłości i cukrzycy. W Stanach wskaźnik otyłości wrósł z 13% do 34 w ostatnich 50 latach. Epidemia otyłości w USA kosztuje nas wszystkich ok. $190 miliardów (billions) dolarów rocznie, które wydawane są na opiekę medyczną grubych osób.

Plotkarskie magazyny

Jeżeli lubujesz się w magazynach w rodzaju People, US Weekly, Star, czy też w ich polskich odpowiednikach dostępnych w polonijnych księgarniach, to tracisz od $3 do $4 za każdy numer. Dwa magazyny na tydzień kosztuję około $360 rocznie. A przecież plotki możesz znaleźć za darmo na sieci. Jeżeli lubujesz się w lśniących, kolorowych magazynach, to możesz je zaprenumerować, a zapłacisz połowę.

Prawdziwą ceną brukowej prasy nie jest jej sama cena, lecz ignorancja czytelnika, który czytając o skandalach towarzyskich przestaje orientować się w finansach, polityce, światowych wydarzeniach itp.

Lepiej: Zamów dostawę do domu naszej polonijnej prasy. Nie tylko będziesz mieć źródło rzeczowych informacji, to jeszcze wspomożesz polonijne media.

Kawa w Starbucksie

Nawet jedno cappuccino czy caramel macchiato dziennie ze Starbucks’a – to tysiąc kilkaset dolarów rocznie, a dwa razy tyle, jeżeli dołożysz do tego jakieś ciastko. Obniżysz koszt o połowę, jeżeli przeniesiesz się do Dunkin Donuts, który również ma ciekawe oferty.

Egzotyczne kawy można robić samemu. Zafunduj sobie ekspres do kawy i pij kawę w domu i w pracy, a niekoniecznie w kawiarni. Samemu można zaparzyć zwyczajną kawę za ułamek ceny. Wiele firm zapewnia pracownikom bezpłatną kawę, w innych miejscach pracownicy składają się i kupują kawę i mleko do wspólnego użytku.

Liczne badania wskazują na szkodliwość picia kawy w dużych ilościach. Spożywanie powyżej 4 filiżanek dziennie może prowadzić do „zdenerwowania kofeinowego”, wypłukania wapnia z organizmu, podwyższania ciśnienia. W umiarkowanych ilościach kawa uważana jest jednak za korzystną.

Co jeszcze

Miewamy też inne niezbyt korzystne nawyki, które nie tylko kosztują pieniądze, ale miewają też niezamierzone niekorzystne  skutki: alkohol, elektroniczne gry dla dzieci, gry hazardowe, loterie, uzależnienie od elektronicznej poczty czy Internetu itp.

Wniosek: Wszystko jest dla ludzi, byle tylko z umiarem.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek o profilu finansowym i konsumenckim, m.in.: „Praca w Ameryce”, „Jak ułatwić dziecku życiowy start”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Życie bez ślubu”. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. i 6601-15 W. Irving Park Rd. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy (Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com).

 

Kronika Chicago

Pogoda
Swiat Pogody .pl