Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

 Amerykański prezydent George W. Bush miał wiedzieć o o torturach, stosowanych przez CIA. Tak twierdzi Dick Cheney, który był wiceprezydentem w czasie kadencji Busha. Cheney powiedział telewizji Fox News, że Bush wiedział o brutalnych metodach przesłuchań osób podejrzanych o terroryzm i je aprobował. Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie, czy George W. Bush znał szczegóły tortur, stosowanych przez agentów CIA. Stwierdził jednak, że prezydent był „integralną częścią programu” a ten nie byłby możliwy do zrealizowania bez prezydenckiej aprobaty.

Biały Dom przyznał, że opisane w raporcie Senatu brutalne praktyki, do jakich posuwała się CIA podczas przesłuchań osób podejrzanych o terroryzm, podkopały moralny autorytet Stanów Zjednoczonych na świecie. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział na konferencji prasowej, że nawet jeśli – jak utrzymują niektórzy przedstawiciele CIA – dzięki tym brutalnym metodom przesłuchań udało się zdobyć jakiś użyteczny materiał wywiadowczy, to i tak nigdy nie powinny one mieć miejsca, bo zaszkodziło to wizerunkowi USA. Wcześniej poinformowano, że przynamniej sześć amerykańskich ambasad – w Egipcie, Tajlandii, Afganistanie, Pakistanie, Szwecji i Holandii – ostrzegło o możliwych antyamerykańskich demonstracjach, a nawet aktach przemocy skierowanych przeciwko obywatelom USA po publikacji tzw. raportu o torturach CIA.

Aleksander Kwaśniewski komentując najnowszy raport senackiej komisji w sprawie więzień CIA  potwierdza, ze Polska zgodziła się na prośbę Amerykanów , ale miało to być „spokojne miejsce” do przesłuchań dla osób które chciały współpracować. Były prezydent przyznał, że polskie władze były zaskoczone wydarzeniami z 11 września 2001 i nie były na nie przygotowane. Wspominał, że w pierwszych dniach po ataku na Nowy Jork i Waszyngton zbierały się sztaby kryzysowe z udziałem jego i innych przedstawicieli ówczesnych polskich władz. Jak mówił, wnioski z tych posiedzeń były dwa: polityczny, że „świat musi zachować swoją solidarność” a drugi, praktyczny, że „trzeba wzmocnić współpracę wywiadowczą na wszystkich szczeblach”. Zgodnie z tym on, premier Leszek Miller i szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski podjęli decyzje „wyrażające zgodę na poszukiwanie form tej pogłębionej współpracy zgodnie z polskim prawem, zgodnie z polską konstytucją, a także zgodnie z ustawą o Agencji Wywiadu”. Kwaśniewski po raz kolejny powtórzył, że polskie władze nie zgodziły się na stosowanie tortur i o nich nic nie wiedziały.

Kronika Chicago

Pogoda
Swiat Pogody .pl